Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Zabawa jest jedną z głównych aktywności dziecka. Nie powinno to nikogo dziwić – zabawa sprawia radość i zwalcza nudę. Jednak za budowaniem wież z klocków, zabawą lalkami, wymyślaniem historyjek, czy też graniem na cymbałkach kryje się coś więcej. Te i wiele innych czynności mają większy potencjał niż by mogło się wydawać.

Korzyści wynikające z zabawy:

  • ćwiczenie małej i dużej motoryki
  • socjalizacja i rozwój emocjonalny
  • zdobywanie wiedzy o świecie
  • trenowanie kreatywności
  • uczenie się nowych umiejętności

Dziecko od pierwszych tygodni życia zaczyna korzystać z tego co serwuje mu świat – potrząsa grzechotką, gryzie gryzak, rzuca różnymi zabawkami. Każda z tych czynności pomaga mu poznać właściwości przedmiotów oraz poznać otaczający je świat, co ma wielki wpływ na jego funkcjonowanie w przyszłości.

Wielu rodziców uważa, że nauka poprzez zabawę dotyczy tylko poznawania cyferek i liter. Zabawa przy liczeniu i czytaniu faktycznie jest bardzo przydatna, ale dopiero na późniejszym etapie rozwoju dziecka. Ono poprzez zabawę uczy się już dużo wcześniej takich rzeczy jak: umiejętności społeczne, umiejętność komunikacji, nawiązywania kontaktów oraz odnalezienia się w grupie.

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Już niespełna dwuletnie dziecko, próbuje opiekować się lalką, misiem, czy nawet domowym zwierzątkiem. Pragnie czesać mamę oraz przygotowywać z nią obiad lub próbuje pomóc tacie w pracy, czy majsterkowaniu. Te proste, codzienne czynności są dla niego zabawą, która pomaga mu odnaleźć się w dorosłym życiu swoich rodziców. Zabawa w rozwoju dziecka odgrywa niezbędną rolę, ponieważ już teraz uczy je współpracy z innymi, wyczula na bodźce płynące z otoczenia i uczy jak na nie prawidłowo reagować. Małe dziecko, poprzez zabawę uczy się wyciągać wnioski ze swojego zachowania, co jest niezwykle ważną umiejętnością.

Aby przyswoić, a następnie zapamiętać informacje należy angażować obie półkule mózgu dziecka. W tym procesie mogą pomóc zabawy ruchowe z pociechą, ale i nie tylko. Żeby dziecko rozwijało się prawidłowo i nie miało żadnych problemów z nauką, najlepiej jest już od najmłodszych lat dbać o dopływ do niego różnorodnych bodźców. Śpiew, muzyka, taniec, podskoki, różnorodne faktury materiałów pomogą dziecku rozwijać się w najlepszy możliwy sposób.

Na każdym etapie rozwoju dziecko potrzebuje różnorodnych rodzajów zabaw i każda z nich ma dla niego duże znaczenie, nawet jeśli dla nas nie mają sensu. Czasem dziecko potrzebuje chwili dla siebie, takiej gdzie rodzic tylko dba o jego bezpieczeństwo, nie ingerując w całokształt jego działań. Lecz czasem potrzebuje również zaangażowania ze strony rodziców, ich uwagi. Z upływem czasu większą rolę zaczną pełnić jego rówieśnicy, ale też zabawy ruchowe.

Rodzaje zabawek

Rola zabawek w rozwoju psychofizycznym dziecka pełni ogromnie ważną rolę. Rodzice powinni zapewniać dziecku czas na zabawę, która sprzyja jego rozwojowi. Wielu rodziców inwestuje w przeróżne zabawki, ale są i tacy, dla których kupowanie zabawek jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Jednak warto wiedzieć, że zabawki nie muszą być drogie aby spełniały swoje podstawowe zastosowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad odpowiednią zabawką dla niemowlaka warto wziąć pod uwagę książeczkę interaktywną. Charakteryzuje się ona tym, że nie ma tam tekstu, a same obrazki.