Knot do świeczki – jak zrobić?

Knot nie powinien zawierać w sobie ołowiu, a także musi być w pełni bawełniany. W świeczkach mniej znanych producentów ołów występuje, aby knot stał prosto. Jeżeli posiadasz taką świecę, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie nowego knota. Zrobienie lontu własnoręcznie jest dobrym wyjściem również w przypadku indywidualnego robienia swojej świeczki. Stworzenie knota nie jest szczególnie trudne, zajmuje kilkanaście minut.

Z czego można zrobić knot do świeczki?

Knot do świeczki, co dla wielu zapewne jest zaskakujące, można wykonać z naprawdę wielu materiałów. Najczęściej wykonywane są ze sznurka (bawełnianego lub stworzonego z włókien konopi) albo drewna. Rolę knota w świeczce może odgrywać nawet zapałka. Sznurki bawełniane są wręcz stworzone do świeczek, natomiast sznury wykonane z włókien konopi są naturalne, dzięki czemu równie dobrze nadają się do pełnienia funkcji lontu. Zdarza się, że ludzie do wykonania knota stosują sznurek jutowy. Oczywiście, jak wcześniej wspomniano, rozwiązań jest o wiele więcej, więc nie trzeba ograniczać się do wymienionych przez nas materiałów.

Jak zrobić knot do świeczki?

Jak wyżej powiedziano, sporo materiałów nadaje się do stworzenia knota spełniającego swoją rolę. Tworzywo, z którego miałby być wykonany lont, powinno być dobrze nasiąkające, aby transportować oliwę lub roztopiony wosk. Dla wielu może być to niemałym zaskoczeniem, ale materiał, z którego powstaje knot, nie musi być nawet palny! Wszystko, czego potrzeba, aby wykonać samodzielnie knot do świeczki:

• wosk, który będziesz roztapiać

• pojemnik, w którym należy roztopić wosk

• kawałek sznura (najlepiej bawełnianego)

• papier, na który będziesz mógł/mogła położyć namoczony knot

Kawałek sznura umieszczamy we wcześniej roztopionym wosku (owa substancja musi być całkowicie płynna). Przyszły knot musi się dobrze namoczyć, aby spełniać swoją rolę w pełni. Długość sznurka nie powinna być krótsza od wysokości świeczki. Gdy lont odpowiednio przesiąknie woskiem, to wtedy wyciągamy go i układamy na papierze tak, aby był wyprostowany i leżał równo. Jeżeli zegniesz jeden z końców o 90 stopni (tak, aby powstała litera „L”), wówczas powstanie nóżka, na której łatwiej oprzeć powstały knot. Alternatywą dla położenia knota na papierze jest powieszenie go na patyczku. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj o tym, że kawałek sznura koniecznie musi być dłuższy od wysokości świecy, do której go wykorzystamy. Gdy wykonasz każdą z wymienionych czynności, to twój knot będzie gotowy. Całość nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Nie potrzeba mieć nie wiadomo jakich zdolności, aby zrobić samodzielnie knot, więc można powiedzieć, że każdy będzie w stanie go wykonać.

Knot z zapałki

Awaryjnym knotem do świeczki może okazać się najzwyklejsza zapałka. Co prawda będzie niesamowicie dymić i śmierdzieć, ale poza tym spełnia funkcje lontu bez większych zarzutów. Wystarczy w miejsce, w którym powinien być knot, wbić najzwyklejszą zapałkę (można ją ewentualnie wcześniej zamoczyć w oleju) i podpalić.